reklama
reklama WYBORCZA
Obwodnica Trzebini po 2032 roku? Chrzanów. Budowa nowego dworca autobusowego jeszcze w tym roku Alwernia stawia na seniorów. Powołana została Rada Seniorów Robert Maciaszek przeciwny opłatom za wejście nad Chechło
Obwodnica Trzebini po 2032 roku? Chrzanów. Budowa nowego dworca autobusowego jeszcze w tym roku Alwernia stawia na seniorów. Powołana została Rada Seniorów Robert Maciaszek przeciwny opłatom za wejście nad Chechło

Jaka przyszłość Elektrowni Siersza? Gazowa, bateryjna, wodorowa, RDF?

Jaka przyszłość Elektrowni Siersza? Gazowa, bateryjna, wodorowa, RDF

Co dalej z węglem? TAURON przedstawił plany.

Trwają analizy, których celem jest wybór finalnego wariantu transformacji elektrowni węglowych wchodzących w skład Grupy Tauron: Łagisza, Łaziska, Jaworzno oraz Elektrowni Siersza. System wsparcia dla funkcjonowania węglowych „dwusetek” wygasa wraz z końcem 2025 roku.

 

Spółka przestawia ogólne koncepcje na ocalenie zakładów: przedłużenie rynku mocy dla kotłów węglowych, dostosowanie kotłów do spalania paliw alternatywnych, wymiana kotłów na gazowe, które mogłyby w przyszłości spalać wodór lub budowa farmy fotowoltaicznej wraz z magazynami energii.

TAURON poszukuje najlepszych rozwiązań umożliwiających wdrożenie  projektów biznesowych z wykorzystaniem potencjału oraz terenów TAURON Wytwarzanie, w tym Elektrowni Siersza w Trzebini. Trwają zawansowane analizy możliwości komercjalizacji lokalizacji, np. poprzez repowering, czyli przygotowanie jednostek do spalania innego rodzaju paliwa. W grę wchodzą także inwestycje z zakresu budowy magazynów energii wraz z instalacją fotowoltaiczną oraz budowy gazowych jednostek szczytowych – przygotowanych także do spalania wodoru.

– podaje w komunikacie Tauron.

Alternatywy dla Elektrowni Siersza

Obecnie priorytetem nowego Zarządu Tauron jest przedłożenie rynku mocy dla źródeł węglowych. Pozwoliłoby to funkcjonować Elektrowni Siersza do końca 2028 roku. Równocześnie dałoby to zapas czasu, niezbędny do realizacji wybranego wariantu transformacji Elektrowni. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w połowie roku.

 

W tym tygodniu, w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie odbył się „okrągły stół” w sprawie Elektrowni Siersza. Biorąc pod uwagę stosunkowo młody wiek sierszańskich kotłów, nadawałyby się pod konwersję na spalanie paliw alternatywnych: biomasy lub RDF. W grę wciąż też wchodzi budowa farmy fotowoltaicznej i magazynów energii. Takie alternatywy przedstawił zgromadzonym samorządowcom i parlamentarzystom właściciel Elektrowni.

Przedstawiliśmy szereg propozycji, wysłuchaliśmy stanowisk strony samorządowej i potwierdziliśmy, że nie tylko jesteśmy gotowi, ale wręcz potrzebujemy ścisłej współpracy z każdą gminą, powiatem i samorządem.

– mówił Grzegorz Lot, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia.

Nie dać się uśpić

Do likwidacji została też skierowana Elektrownia Bełchatów. Ta największa w Europie elektrownia węglowa, ma zakończyć działanie doi 2035 roku. Prezydent Bełchatowa – Patryk Marjan walczy o przetrwanie tego energetycznego zagłębia Polski.

 

Dla Bełchatowa nadzieją ma być atom. Ministerstwo Przemysłu zaktualizowało program polskiej energetyki jądrowej i Bełchatów wciąż pozostaje preferowanym miejscem realizacji kolejnej polskiej elektrowni atomowej. Jednak decyzja czy nowa elektrownia w Bełchatowie powstanie, zapadnie dopiero w 2028 roku.

Tylko czy naprawdę mamy kolejne lata na czekanie? Moim zdaniem nie, dlatego równolegle musimy wymagać od rządu kolejnych strategii i odpowiedzi na te pytania na które czekamy już wiele lat. Nie możemy pozwolić, by projekt jądrowy podzielił los projektu kopalni Złoczew, który miał nas uspokoić i być ratunkiem dla Bełchatowa, a na finiszu usłyszeliśmy: to się nie opłaca.

– komentuje Prezydent Bełchatowa, Patryk Marjan.

 

Przez najbliższe lata musimy walczyć o tę inwestycję, jednocześnie nie dać się uśpić wobec alternatywnych działań – konkluduje samorządowiec.

Podwyżka podatków też dla Elektrowni

Trudnej sytuacji trzebińskiej Elektrowni nie pomogą również nowe uwarunkowania związane z podwyżką podatków lokalnych w Trzebini o czym pisaliśmy TU.

 

Zdaniem opozycji, nowe stawki mogą stanowić kolejny argument za zamknięciem lub ograniczeniem roli Elektrownia Siersza. Już teraz Tauron wpłaca do budżetu miasta kilkanaście milionów złotych rocznie.

Powiadom Mnie o innych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
reklama
reklama
reklama wideo
reklama
REKLAMA
Ostatnie posty
0
Podziel się Swoją Opiniąx