reklama
reklama WYBORCZA
Obwodnica Trzebini po 2032 roku? Chrzanów. Budowa nowego dworca autobusowego jeszcze w tym roku Alwernia stawia na seniorów. Powołana została Rada Seniorów Robert Maciaszek przeciwny opłatom za wejście nad Chechło
Obwodnica Trzebini po 2032 roku? Chrzanów. Budowa nowego dworca autobusowego jeszcze w tym roku Alwernia stawia na seniorów. Powołana została Rada Seniorów Robert Maciaszek przeciwny opłatom za wejście nad Chechło

Radni pod lupą. Mierni, bierni, ale wierni.

Radni pod lupą. Mierni, bierni, ale wierni.

Radni pod lupą. Mierni, bierni, ale wierni.

Analiza aktywności radnych Rady Miejskiej w Trzebini odsłania zaskakujący obraz naszych samorządowców. Postanowiłem zrobić szybką analizę na podstawie danych z portalu e-sesja i wyszło fatalnie.

 

Spośród 21 radnych, jedynie czworo wykazuje znaczącą aktywność: Grzegorz Żuradzki, Marzena Jewuła, Piotr Dusza i Wojciech Hajduk. Szczególnie wyróżnia się radny opozycyjny, Grzegorz Żuradzki, który zarówno przewodzi w liczbie złożonych interpelacji, jak i w czasie poświęconym na wypowiedzi podczas sesji.

 

Dane z systemu esesja wskazują, że znacząca ilość radnych ogranicza się do biernego głosowania, zgodnie z linią swojego lidera. Jedynie czego nie można zarzucić radnym to unikania obecności na sesjach. 

 

Radni z klubu „Z sercem dla Gminy” burmistrza Jarosława Okoczuka, stanowiący blisko 70% składu rady, są liderami w milczeniu. Ich frekwencja na sesjach jest niemal idealna, jednak ich aktywność ogranicza się do mechanicznego naciskania tabletu. Niektórzy z nich nie zadali nawet jednego pytania, a ich udział w dyskusjach jest znikomy.

 

Sesje Rady Miejskiej stanowią kluczowy moment dla oceny pracy radnych. Nagrania z obrad pozwalają na weryfikację ich merytoryczności. Niestety, w przypadku radnych z klubu burmistrza, obraz ten jest daleki od ideału.

 

Aktywność radnych jest istotnym wskaźnikiem ich zaangażowania w sprawy gminy. Choć temperament i przyjęta strategia mogą wpływać na poziom aktywności, nie mogą usprawiedliwiać całkowitej bierności. Mieszkańcy Trzebini zasługują na radnych, którzy aktywnie uczestniczą w życiu publicznym i podejmują inicjatywy na rzecz rozwoju gminy. I tutaj jest pies pogrzebany, przynajmniej na sesjach.

 

Interpelacje i głos w dyskusji

Do tej pory złożono zaledwie trzy interpelacje: dwie autorstwa Grzegorza Żuradzkiego, dotyczące wątpliwości w sprawie inwestycji gminnej i Komisji Rady Miasta, oraz jedną Wojciecha Hajduka, w sprawie dzierżawy gruntów pod pojemniki na odzież używaną. Skala ta jest zatrważająco niska i świadczy o braku inicjatywy ze strony większości radnych.

 

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z zabieraniem głosu i konstruktywną dyskusją. Radni opozycyjni łącznie poświęcili na dyskusje 543 minuty, z czego niemal 400 minut przypadło Grzegorzowi Żuradzkiemu. To rekordzista nie tylko tej kadencji, ale także poprzednich, w jakich zasiadał.

 

Radni klubu burmistrza są niemal całkowicie wycofani. Siedmiu z nich, w tym Jarosław Kurdziel, Monika Jarosińska, Grzegorz Duda, Karolina Cyran, Dorota Kołodziejska, Rafał Szkarłat i Magdalena Pagacz, łącznie dyskutowało zaledwie… 23 minuty! Klubowym wyjątkiem  jest Wojciech Hajduk, który poświęcił na dyskusje przeszło 70 minut.

 

Lista radnych z Trzebini i ich aktywność na Sesjach Rady Miasta:

 

  • Grzegorz Żuradzki: 62 wypowiedzi ogólne (223 minuty), 48 ad vocem (175 minut), 2 interpelacje.
  • Marzena Jewuła: 23 wypowiedzi ogólne (44 minuty), 17 ad vocem (16 minut), brak interpelacji.
  • Piotr Dusza: 20 wypowiedzi ogólne (38 minut), 12 ad vocem (11 minut), 3 wnioski formalne (6 minut), brak interpelacji.
  • Wojciech Hajduk: 18 wypowiedzi ogólne (52 minuty), 12 ad vocem (18 minut), 1 interpelacja, 1 zapytanie.
  • Teresa Jarczyk: 14 wypowiedzi ogólne (22 minuty), 7 ad vocem (6 minut), 1 wniosek formalny (2 minuty), brak interpelacji.
  • Halina Henc: 24 wypowiedzi ogólne (47 minut), 9 ad vocem (12 minut), brak interpelacji.
  • Katarzyna Majewska: 9 wypowiedzi ogólne (23 minuty), 3 ad vocem (5 minut), brak interpelacji.
  • Mateusz Król: 10 wypowiedzi ogólne (16 minut), 7 ad vocem (12 minut), 1 wniosek formalny (0 minut), brak interpelacji.
  • Stanisława Szczygieł: 9 wypowiedzi ogólne (13 minut), 1 ad vocem (5 minut), brak interpelacji.
  • Jacek Woch: 8 wypowiedzi ogólne (12 minut), 5 ad vocem (5 minut), brak interpelacji.
  • Magdalena Pagacz: 7 wypowiedzi ogólne (8 minut), 5 ad vocem (5 minut), 1 wniosek formalny (0 minut), brak interpelacji.
  • Piotr Szybalski: 7 wypowiedzi ogólne (5 minut), 2 ad vocem (3 minuty), brak interpelacji.
  • Józef Dziedzic: 7 wypowiedzi ogólne (15 minut), brak interpelacji.
  • Monika Kłak Gorlewicz: 6 wypowiedzi ogólne (11 minut), 2 ad vocem (5 minut), brak interpelacji.
  • Dorota Kołodziejska: 5 wypowiedzi ogólne (3 minuty), brak interpelacji.
  • Grzegorz Duda: 5 wypowiedzi ogólne (2 minuty), brak interpelacji.
  • Monika Jarsińska: 4 wypowiedzi ogólne (1 minuta), 1 ad vocem (1 minuta), brak interpelacji.
  • Agnieszka Antoń: 21 wypowiedzi ogólne (17 minut), 2 ad vocem (4 minuty), brak interpelacji.
  • Karolina Cyran: 3 wypowiedzi ogólne (0 minut), 4 ad vocem (6 minut), brak interpelacji.
  • Jarosław Kurdziel: 3 wypowiedzi ogólne (0 minut), 2 ad vocem (2 minuty), 1 wniosek formalny (0 minut), brak interpelacji.
  • Rafał Szkarłat: 1 wypowiedź ogólna (0 minut), brak interpelacji.
Powiadom Mnie o innych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
reklama
reklama wideo
reklama
REKLAMA
Ostatnie posty
0
Podziel się Swoją Opiniąx