Radni pod lupą. Mierni, bierni, ale wierni.
Analiza aktywności radnych Rady Miejskiej w Trzebini odsłania zaskakujący obraz naszych samorządowców. Postanowiłem zrobić szybką analizę na podstawie danych z portalu e-sesja i wyszło fatalnie.
Spośród 21 radnych, jedynie czworo wykazuje znaczącą aktywność: Grzegorz Żuradzki, Marzena Jewuła, Piotr Dusza i Wojciech Hajduk. Szczególnie wyróżnia się radny opozycyjny, Grzegorz Żuradzki, który zarówno przewodzi w liczbie złożonych interpelacji, jak i w czasie poświęconym na wypowiedzi podczas sesji.
Dane z systemu esesja wskazują, że znacząca ilość radnych ogranicza się do biernego głosowania, zgodnie z linią swojego lidera. Jedynie czego nie można zarzucić radnym to unikania obecności na sesjach.
Radni z klubu „Z sercem dla Gminy” burmistrza Jarosława Okoczuka, stanowiący blisko 70% składu rady, są liderami w milczeniu. Ich frekwencja na sesjach jest niemal idealna, jednak ich aktywność ogranicza się do mechanicznego naciskania tabletu. Niektórzy z nich nie zadali nawet jednego pytania, a ich udział w dyskusjach jest znikomy.
Sesje Rady Miejskiej stanowią kluczowy moment dla oceny pracy radnych. Nagrania z obrad pozwalają na weryfikację ich merytoryczności. Niestety, w przypadku radnych z klubu burmistrza, obraz ten jest daleki od ideału.
Aktywność radnych jest istotnym wskaźnikiem ich zaangażowania w sprawy gminy. Choć temperament i przyjęta strategia mogą wpływać na poziom aktywności, nie mogą usprawiedliwiać całkowitej bierności. Mieszkańcy Trzebini zasługują na radnych, którzy aktywnie uczestniczą w życiu publicznym i podejmują inicjatywy na rzecz rozwoju gminy. I tutaj jest pies pogrzebany, przynajmniej na sesjach.
Interpelacje i głos w dyskusji
Do tej pory złożono zaledwie trzy interpelacje: dwie autorstwa Grzegorza Żuradzkiego, dotyczące wątpliwości w sprawie inwestycji gminnej i Komisji Rady Miasta, oraz jedną Wojciecha Hajduka, w sprawie dzierżawy gruntów pod pojemniki na odzież używaną. Skala ta jest zatrważająco niska i świadczy o braku inicjatywy ze strony większości radnych.
Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z zabieraniem głosu i konstruktywną dyskusją. Radni opozycyjni łącznie poświęcili na dyskusje 543 minuty, z czego niemal 400 minut przypadło Grzegorzowi Żuradzkiemu. To rekordzista nie tylko tej kadencji, ale także poprzednich, w jakich zasiadał.
Radni klubu burmistrza są niemal całkowicie wycofani. Siedmiu z nich, w tym Jarosław Kurdziel, Monika Jarosińska, Grzegorz Duda, Karolina Cyran, Dorota Kołodziejska, Rafał Szkarłat i Magdalena Pagacz, łącznie dyskutowało zaledwie… 23 minuty! Klubowym wyjątkiem jest Wojciech Hajduk, który poświęcił na dyskusje przeszło 70 minut.
Lista radnych z Trzebini i ich aktywność na Sesjach Rady Miasta:
- Grzegorz Żuradzki: 62 wypowiedzi ogólne (223 minuty), 48 ad vocem (175 minut), 2 interpelacje.
- Marzena Jewuła: 23 wypowiedzi ogólne (44 minuty), 17 ad vocem (16 minut), brak interpelacji.
- Piotr Dusza: 20 wypowiedzi ogólne (38 minut), 12 ad vocem (11 minut), 3 wnioski formalne (6 minut), brak interpelacji.
- Wojciech Hajduk: 18 wypowiedzi ogólne (52 minuty), 12 ad vocem (18 minut), 1 interpelacja, 1 zapytanie.
- Teresa Jarczyk: 14 wypowiedzi ogólne (22 minuty), 7 ad vocem (6 minut), 1 wniosek formalny (2 minuty), brak interpelacji.
- Halina Henc: 24 wypowiedzi ogólne (47 minut), 9 ad vocem (12 minut), brak interpelacji.
- Katarzyna Majewska: 9 wypowiedzi ogólne (23 minuty), 3 ad vocem (5 minut), brak interpelacji.
- Mateusz Król: 10 wypowiedzi ogólne (16 minut), 7 ad vocem (12 minut), 1 wniosek formalny (0 minut), brak interpelacji.
- Stanisława Szczygieł: 9 wypowiedzi ogólne (13 minut), 1 ad vocem (5 minut), brak interpelacji.
- Jacek Woch: 8 wypowiedzi ogólne (12 minut), 5 ad vocem (5 minut), brak interpelacji.
- Magdalena Pagacz: 7 wypowiedzi ogólne (8 minut), 5 ad vocem (5 minut), 1 wniosek formalny (0 minut), brak interpelacji.
- Piotr Szybalski: 7 wypowiedzi ogólne (5 minut), 2 ad vocem (3 minuty), brak interpelacji.
- Józef Dziedzic: 7 wypowiedzi ogólne (15 minut), brak interpelacji.
- Monika Kłak Gorlewicz: 6 wypowiedzi ogólne (11 minut), 2 ad vocem (5 minut), brak interpelacji.
- Dorota Kołodziejska: 5 wypowiedzi ogólne (3 minuty), brak interpelacji.
- Grzegorz Duda: 5 wypowiedzi ogólne (2 minuty), brak interpelacji.
- Monika Jarsińska: 4 wypowiedzi ogólne (1 minuta), 1 ad vocem (1 minuta), brak interpelacji.
- Agnieszka Antoń: 21 wypowiedzi ogólne (17 minut), 2 ad vocem (4 minuty), brak interpelacji.
- Karolina Cyran: 3 wypowiedzi ogólne (0 minut), 4 ad vocem (6 minut), brak interpelacji.
- Jarosław Kurdziel: 3 wypowiedzi ogólne (0 minut), 2 ad vocem (2 minuty), 1 wniosek formalny (0 minut), brak interpelacji.
- Rafał Szkarłat: 1 wypowiedź ogólna (0 minut), brak interpelacji.