Składka zdrowotna od 2026 r.
Sejm przyjął nowelizację ustawy wprowadzającej zmiany w obliczaniu wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Od 2026 roku osoby prowadzące JDG będą obliczać wymiar składki zdrowotnej w oparciu o dwuelementową podstawę. Ktoś zyska, a ktoś straci.
Dwuelementowa podstawa
Nowe zasady obliczania wysokości składki zdrowotnej dotkną zarówno przedsiębiorców rozliczających się według skali PIT, według zasad podatku liniowego oraz dla podatników będących dla ryczałcie. Dla tych ostatnich zmiany będą niekorzystne.
Nowe zasady obliczania składki zdrowotnej przewidują, że do pewnego poziomu składka zdrowotna będzie ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów – procentowa – w różnej wysokości, w zależności od sposobu rozliczania podatnika.
Jak wskazuje red. Łukasz Zalewski dla Business Insider Polska, przedsiębiorcy rozliczający się według PIT obliczą następująco:
- 9 proc. składki od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia dla przedsiębiorców osiągających w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia oraz
- dodatkową składkę w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki (narastająco od początku roku) ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, w przypadku przedsiębiorców, których dochód przekroczy próg 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia z czwartego kwartału poprzedniego roku.
Przedsiębiorcy na ryczałcie, wysokość składki zdrowotnej obliczą według zasad:
- stałą składkę, która będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia — w przypadku przedsiębiorców osiągających w danym miesiącu przychód do wysokości trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia oraz
- dodatkową składkę w wysokości 3,5 proc. od nadwyżki (narastająco od początku roku) ponad trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia — w przypadku przedsiębiorców, których przychody przekroczą próg trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia.
Kto zyska, a kto straci?
Korzyść z wejścia w życie przepisów osiągną przedsiębiorcy korzystający ze skali podatkowej. Zapłacą składkę według stawki jedynie 4,9% przy dzisiejszych 9%.
Jak wskazują eksperci Grant Thornton Polska zyskają również przedsiębiorcy na podatku liniowym, którzy miesięcznie zarabiają powyżej 1,5 przeciętnego wynagrodzenia z powodu zamrożenia wysokości składki do dochodu wynoszącego 1,5 przeciętnego wynagrodzenia na poziomie ryczałtowym, dla którego podstawą do wyliczenia będzie 75% minimalnego wynagrodzenia.
Poskutkuje to tym, że przedsiębiorca z dochodem miesięcznym na poziomie 20 tys. zł zapłaci niższą składkę zdrowotną niż pracownik na minimalnym wynagrodzeniu.
Ryczałtowcy z niższymi dochodami, dzięki nowelizacji osiągną korzyść do kilkuset złotych w zależności od dochodu. Przy dochodach powyżej 50 000 zł miesięcznie zaczną tracić.
Niższa Składka zdrowotna dla JDG od 2026❗️ [TABELA]
— Grant Thornton Polska (@GrantThorntonPL) April 4, 2025
Wysokość składki: przedsiębiorca 🆚 pracownik 👇
Zgodnie z przyjętymi dziś przez Sejm zasadami do pewnego poziomu składka zdrowotna dla jednoosobowych działalności będzie ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów – procentowa.… pic.twitter.com/I1PzoXQHOu
Koniec odliczeń
Nowelizacja zakłada, że przedsiębiorcy prowadzący JDG rozliczający się podatkiem liniowym, skalą PIT i ryczałtowcy zapłaconej składki zdrowotnej nie będą mogli ani zaliczyć do kosztów podatkowych, ani odliczyć od dochodu czy przychodu.