Nowy obowiązek dla właścicieli budynków.
Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej do 31 marca 2025 roku, zarządcy i użytkownicy budynków mają nowy obowiązek. Należy powiadomić wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o schronach i miejscach ukrycia na swojej własności.
W zawiadomieniu należy wskazać adres obiektu, tytuł prawny do władania nieruchomością oraz informacje kontaktowe.
Gdzie jest schron? Już działa specjalna aplikacja.
Wiesz gdzie w najbliższej okolicy znajdziesz schron lub miejsce schronienia? Aplikacja schrony.straz.gov.pl pozwala na sprawdzenie gdzie w okolicy znajduje się takie miejsce. Aplikacja wyświetla się w formie mapy, co pozwala na łatwe i szybkie odnalezienie miejsca ukrycia w sytuacjach kryzysowych.
Mapa jest efektem przeprowadzonej przez Państwową Straż Pożarną inwentaryzacji miejsc mogących dać ochronę przed niebezpieczeństwem. Obowiązek ten wynikał ze wspomnianej ustawy, która przewiduje stworzenie systemu ochrony ludności.
W schronie się nie schronisz
Ustalenia służb nie były jednak optymistyczne. Według NIK, w Polsce na miejsce w schronach i ukryciach może liczyć niecałe 4% mieszkańców.
Dwa lata po wybuchu wojny w Ukrainie, w Polsce na miejsce w schronach i ukrycia może liczyć niecałe 4 proc. mieszkańców obrona cywila nie istnieje, a obywatele nie wiedzą, gdzie w razie zagrożeń mogą szukać bezpiecznego miejsca schronienia”
– podawała w swoim raporcie z marca 2024 roku, Najwyższa Izba Kontroli.
Najwidoczniej nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości jest próbą poprawy tej ponurej statystyki.
Równocześnie, rząd wprowadził nowe formy powiadamiania rezerwistów o mobilizacji, o czym pisaliśmy TU.