MKiŚ oferuje pożyczki dla samorządów dotkniętych powodzią
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Ministerstwie Środowiska i Klimatu, władze restortu zapowiedziały pierwszą pomoc dla gmin dotkniętych powodzią. Minister zapowiedziała uruchomienie niskooprocentowanych pożyczek na likwidację skutków powodzi.
Minister Paulina Hennig-Kloska, Wiceminister Urszula Sara Zielińska oraz Prezes WFOŚ Opole Aleksandrą Drescher ogłosiły uruchomienie 100 mln złotych na niskooprocentowane pożyczki na likwidację skutków powodzi, w tym na takie jak naprawę kanalizacji, oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody pitnej, szkód na składowiskach odpadów, szkód w kotłowniach.
Decyzja Ministerstwa o pomocy w formie pożyczek, stała się przedmiotem szerokiej krytyki w Internecie.
Ponadto resort uruchomił 21 mln zł na pilne zakupy najpotrzebniejszych rzeczy: worki, agregaty, czy przyrządy do uzdatniania wody.
Stan klęski żywiołowej. Jest projekt rozporządzenia
W związku z sytuacją powodziową, trwa nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów. To byłyby pierwszy raz od wejścia w życie ustawy z 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej. Rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej na terenie wybranych powiatów i miast w województwach: dolnośląskim, opolskim i śląskim. Wszystko ma odbyć się na podstawie rekomendacji lokalnych Sztabów Kryzysowych.
W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej obowiązują ograniczenia wolności i praw obywatelskich „w niezbędnym zakresie”, jak nakaz ewakuacji, zakaz przebywania w określonych miejscach, nakaz opróżnienia lub zabezpieczenia lokali czy pomieszczeń. Dodatkowo, stan klęski żywiołowej pozwala na wystąpienie o pomoc unijną w ramach mechanizmu RescUE.
Foto. „X” MKiŚ, Minister Paulina Hennig-Kloska, Wiceminister Urszula Sara Zielińska