[Zbiornik biogazu na terenie GOS w Chrzanowie, foto. Wodociągi Chrzanowskie]
Ruszyła budowa biogazowni w Libiążu? Uspokajamy. 1 lipca rozpoczęła się modernizacja PSZOK w Libiążu przy ul. Gromieckiej. Plac Punku Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zostanie utwardzony i odwodniony. Powstanie też ścieżka edukacyjna dla dzieci o należytym segregowaniu odpadów i ekologii. Prace potrwają do września, po czym libiąski PSZOK zostanie ponownie uruchomiony.
Okoliczni mieszkańcy czasowe wyłączenie Punktu i rozpoczęte roboty budowlane skojarzyli z planami Wodociągów Chrzanowskich budowy w tej lokalizacji biogazowni. Mieści się tutaj oczyszczalnia ścieków „Libiąż B” należąca do Wodociągów. PSZOK zaś podlega organizacyjnie pod Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna”, który jest założycielem i jedynym udziałowcem spółki Wodociągi Chrzanowskie.
PSZOK został zamknięty i ruszyły roboty budowlane. Tak narodziła się plotka, jakoby rozpoczęto roboty przygotowawcze do budowy biogazowni.
Wielu mieszkańców sprzeciwia się budowie biogazowni w obawie, że wzmocni uciążliwości odorowe podchodzące z oczyszczalni ścieków i zintensyfikuje ruch samochodowy. Wodociągi Chrzanowskie zapewniają jednak, że rozpoczęte w lipcu prace na terenie oczyszczalni w Libiążu mają związek z modernizacją PSZOK ale zamierzają zbudować tutaj biogazownię w przyszłości.
– Wodociągi Chrzanowskie chcą zbudować instalację przetwarzania bioodpadów wraz z wykorzystaniem uzyskanego biogazu, do wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji. Pozyskanie w procesie kogeneracji własnej „zielonej” energii elektrycznej i cieplnej, pozwala znacząco zmniejszyć koszty ich zakupu od dostawców zewnętrznych, czego przykładem jest nasza działająca już od ćwierć wieku biogazownia na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie. Funkcjonuje ona całkowicie bezpiecznie pod względem ekologicznym i nie powoduje żadnych uciążliwości zapachowych dla otoczenia, natomiast pozwala ograniczyć ilość zakupu energii elektrycznej o ponad 80% i pokrywa 100% zapotrzebowania na energię cieplną do procesów technologicznych i zimowego ogrzewania pomieszczeń całego obiektu oczyszczalni – zapewnia Ryszard Fudała, rzecznik Wodociągów Chrzanowskich.
Końcem czerwca Wodociągi Chrzanowskie wystąpiły z wnioskiem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie inwestycji. Dopiero po ewentualnym pozyskaniu dofinansowania z NFOŚiGW, możliwy będzie wybór wykonawcy inwestycji, którą planuje się realizować w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Inwestor zamierza zbudować instalację pracującą okresowo.
Niedawno przedstawiciele ZMGK oraz Chrzanowskich Wodociągów uczestniczyli w wyjeździe technicznym do Niemiec, podczas którego odwiedzili dwie instalacje, gdzie zapoznali się ze schematem ich funkcjonowania.
– W Niemczech obejrzeliśmy dwie instalacje pracujące wg. różnych technologii fermentacji bioodpadów – ciągłą w Berlinie i okresową w Dreźnie. Przy ciągłej trzeba mieć stałą dostawę surowców, ale jest opłacalna od minimum 20 tys. ton rocznie, więc w naszym przypadku, gdy podaż odpadów bio jest na poziomie poniżej 10 tys. ton rocznie, nie wchodzi ona w grę – mówi Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący zarządu Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna w Chrzanowie, dla portalu przełom.pl
Bioodpady stanowią nawet 30 do 40 proc. odpadów komunalnych.
– Praktycznie wszystko, co trafia do instalacji zagospodarowania jako bioodpad, powinno podlegać procesom fermentacji czy kompostowania i możemy to zaliczyć do recyklingu. Bez poddania biorecyklingowi większości selektywnie zbieranych bioodpadów komunalnych osiągnięcie ambitnych celów w zakresie recyklingu sięgających 65 proc. w 2035 roku nie będzie możliwe – informuje Anna Marcinkiewicz Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Ziemi NFOŚiGW.