Blisko tysiąc mieszkańców Trzebini podpisało petycję przeciwko planom budowy instalacji magazynowania i przeładunku odpadów, w tym niebezpiecznych na terenie po Zakładach Górniczych „Trzebionka”.
Inicjatywa zbierania podpisów pod petycją zrodziła się wśród samych mieszkańców, którzy obawiają się negatywnego wpływu planowanego przedsięwzięcia na ich zdrowie i środowisko naturalne. W krótkim czasie udało się zebrać imponującą liczbę blisko 1000 podpisów, co świadczy o skali społecznego sprzeciwu wobec tego projektu.
Termin wydania decyzji środowiskowej dla planowanego magazynu został przesunięty przez Burmistrza na dzień 3 kwietnia, a więc tuż przed wyborami samorządowymi. W tym kontekście groteskowo wybrzmiał apel Burmistrza Okoczuka, aby sprawą zająć się po wyborach.
Mieszkańcy Trzebini podkreślają, że ich głosy w tej sprawie mogą mieć znaczący wpływ na wynik wyborów. „To może być ostatnia decyzja obecnego Burmistrza, jeśli nie uszanuje głosu Mieszkańców” – powiedział inicjator petycji Dawid Łukajczyk. Petycja stanowi silny wyraz sprzeciwu społecznego wobec planów firmy MIKI. Mieszkańcy oczekują od Burmistrza decyzji zgodnej z ich wolą wyrażoną w petycji.
Dodatkowo na jednym z portali pojawił się wyczerpujący wywiad z właścicielami firmy MIKI zapewniający o jak najlepszych intencjach i wykorzystaniu nowoczesnej technologii niwelującej skutki takiego przedsięwzięcia. W te zapewnienia mieszkańcy jednak nie wierzą. Podają przykład niesprawiedliwego potraktowania ich ostatecznej decyzji. Podczas jednego ze spotkań doszło do zatrważającej sytuacji, gdzie podpisy mieszkańców zostały uznane za zgodę na inwestycje, podczas gdy były to podpisy jedynie pod listą uczestników zebrania rady osiedla.
Burmistrz Chrzanowa, Robert Maciaszek, wyraził swoje krytyczne zdanie wobec planowanej inwestycji, podkreślając obecną uciążliwość zapachową dla mieszkańców Luszowic i Chrzanowa. Wskazał, że zakład w Balinie, mimo przestrzegania norm emisji, generuje nieprzyjemne zapachy, które nie są uregulowane prawnie. Narażanie mieszkańców na dodatkowe zapachy jest dla władz niedopuszczalne. Aby uniknąć tego problemu, proponuje się zastosowanie hermetyzacji procesu zbierania i magazynowania odpadów oraz biofiltra do ich neutralizacji. Tego jednak firma MIKI nie przewidziała w planowanym przedsięwzięciu.
Petycja została złożona w Urzędzie Miasta. Wciąż można podpisać ją w formie petycji on-ilne (https://www.petycjeonline.com/signatures/w_sprawie_decyzji_rodowiskowej_dla_punktu_magazynowania_i_przeadunku_odpadow_na_trzebionce_w_trzebini/)
Czy mamymalo przykładów z wysypiskami śmieci zakończone procesem sądowym i wyrokami?? .Byle zakłady górnicze były przeznaczone na utworzenie strefy ekonomicznej a nie śmietnika obok śmietnika
Może wysypisko usytuować w północnej części Psar.Kto kręci lody po byłych zg.trzebinka ile podpisów zebrać aby skończyć ten układ interesów w Trzebini?? Przyszedł czas na pytanie sprawdzam i idę do głosowania na nową wizję otwartego i przyjaznego miasta dla mieszkańców Trzebini.