Search
Close this search box.
reklama
reklama WYBORCZA

SZYBKI NEWS

Drastyczne podwyżki prądu i gazu od lipca. Połączenia autobusowe w Trzebini co 20 minut? Mrzonka Okoczuka? Alwernia z połączeniami autobusowymi z Krakowem
Drastyczne podwyżki prądu i gazu od lipca. Połączenia autobusowe w Trzebini co 20 minut? Mrzonka Okoczuka? Alwernia z połączeniami autobusowymi z Krakowem
reklama
Search
Close this search box.
Połączenia autobusowe w Trzebini co 20 minut? Mrzonka Okoczuka? Drastyczne podwyżki prądu i gazu od lipca. Alwernia z połączeniami autobusowymi z Krakowem.
Połączenia autobusowe w Trzebini co 20 minut? Mrzonka Okoczuka? Drastyczne podwyżki prądu i gazu od lipca. Alwernia z połączeniami autobusowymi z Krakowem.

Emil Krawczyk, kandydat na radnego z Trzebini. O likwidacji KWK Siersza.

Jedynym wydarzeniem politycznym z okresu dzieciństwa, którego wagę rozumiałem i odczuwałem, była decyzja o likwidacji KWK Siersza.

 

Obserwowałem ponad rok beznadziejnej walki górników, ich rozgoryczenie, a na końcu rozczarowanie i wściekłość, że przez ten czas byli wodzeni za nos. Potem rozbicie lokalnej społeczności i rozpoczynającą się degradację całego miasta.

 

Po latach zrozumiałem, że górnicy wówczas nie walczyli tylko o swój zakład pracy, ale spory kawałek majątku narodowego. Była to bodaj jedyna polska kopalnia, która zgodziła się na redukcję zatrudnienia w ramach programu naprawczego, której pracownicy >odrzucili!< w >referendum!< należną podwyżkę płac, a sama akcja protestacyjna była prowadzona w taki sposób, aby nie zakłócać pracy zakładu.

 

Ekonomicznych podstaw do likwidacji górnictwa węglowego w Trzebini, w ramach tzw. „restrukturyzacji” nie było żadnych. KWK Siersza, w czasie gdy zapadała decyzja o jej likwidacji, miała 11 wynik finansowy na 45 polskich kopalń, relatywnie płytkie szyby, suche i bezmetanowe sztolnie oraz zasoby węgla na 120 lat.

 

Najważniejsze jednak jest, że KWK Siersza i Elektrownia Siersza stanowiły kombajn, jedyny w Polsce symbiotyczny zakład tej skali. Elektrownia została zbudowana pod węgiel z Sierszy. Za inwestycje idące w setki milionów złotych zrealizowano stację odsiarczania węgla i podziemną magistralę wprost do elektrowni. Już wtedy mówiono, że koniec kopalni oznacza koniec elektrowni.

 

Likwidacja KWK Siersza stanowiła jednak jeden z warunków otrzymania pożyczki 300 mln $ z Banku Światowego, przez rząd Buzka na „restrukturyzację górnictwa” właśnie. Było to też w interesie śląskich baronów węglowych pociągających za sznurki w lokalnym AWS, a może i w lokalnym samorządzie. To żadna spiskowa teoria dziejów.

 

Wystarczy się zastanowić, gdzie w najbliższej okolicy przetrwało górnictwo węglowe i zrealizowano gigantyczne inwestycji w energetyce węglowej. Starszego czytelnika zanudzam, ale to bardzo istotne. Bo dzisiejsza sytuacja związana z Elektrownią Siersza jest bliźniacza.

Znów ignoruje się przewagę i atuty Sierszy wywyższającą je ponad śląskie elektrownie, jak zmodernizowane bloki, olbrzymi obszar inwestycyjny, własne pompy głębinowe, czy bliskość magistrali gazowej z gazoportu, pozwalający na realizację bloku gazowego.

 

Znów polski rząd, AWS-bis pod dyktando międzynarodowej organizacji – tym razem UE – realizuje scenariusz – teraz likwidacji energetyki węglowej, której trzebińska elektrownia będzie jedną z pierwszych ofiar. Znów samorząd śpi.

 

I znów, tym razem do energetyków wypuszcza się polityków wspierających, rozumiejących i wsłuchujących się w wołanie pracowników, aby ostatecznie odesłać ich do współczesnego Stainhoffa.

 

Liczę, że zakład zostanie uratowany, polski rząd zaprzestanie przystawać na samobójczą dla nas politykę energetyczną, a Trzebinia, kiedyś gmina o strategicznym znaczeniu dla państwa, przestanie się zwijać w kierunku prowincjonalnego miasteczka, żebrzącego o dychę za parking nad Balatonem.

5 1 Głos
Jakość Artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan Adamczyk
Stefan Adamczyk
5 miesięcy temu

Co tu dodać prawda o likwidacji swoistego perpetum mobile i w którym wszystko rozgrywało się pod ziemią a efektem była energia elektryczna.Nie ma co wracać do przeszłości ale wyciągać wnioski i podejmować takie działania które pozwolą uratować ostatni symbol trzebińskiego przru nie mamy wiekszegoemysłu.Czy znajdzie się taki kandydat który potrafi porwać lokalne społeczeństwo?? patrząc po wadze kandydatów wyboru większego nie widzę.Ratujmy Elektrownię Siersza to honor Trzebini i powiatu Chrzanowskiego.

Tags

Udostępnij :

reklama
Emil Krawczyk

Emil Krawczyk

1
0
Podziel się Swoją Opiniąx