Fikcyjny bohater w walce z dezinformacją.
W dobie wszechobecnego Internetu, gdzie informacje zalewają nas z każdej strony, umiejętność krytycznego myślenia i rozpoznawania fałszywych treści staje się kluczowa. Nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Trzebini postanowiły w przewrotny sposób uświadomić uczniom, jak łatwo można paść ofiarą manipulacji i dezinformacji. Chociaż realizacja projektu przypadła na końcówkę 2023 roku, to dopiero wczoraj jedna z największych stacji telewizyjnych nagłośniła całą akcję.
Lekcja z Janem Ryczką.
Wioletta Bączek i Agnieszka Pudzianowska, stworzyły fikcyjnego bohatera – Jana Ryczkę, rzekomego działacza konspiracji z czasów II wojny światowej. Na potrzeby projektu założyły profil na Facebooku, dodając zdjęcia rodzinne i spreparowane informacje na jego temat. Następnie przeprowadziły lekcję historii, na której uczniowie z klasy VII mieli za zadanie odnaleźć informacje o Janie Ryczce w sieci. Zamysł był prosty. Sprawdzić czujność młodych ludzi.
Uczniowie dali się złapać.
Mimo licznych błędów gramatycznych i stylistycznych w tekstach oraz brak wiarygodnych źródeł, uczniowie nie zweryfikowali informacji. Dopiero po ujawnieniu prawdy, zdali sobie sprawę, jak łatwo można paść ofiarą manipulacji. „Fake news to celowo spreparowana informacja, mająca na celu wprowadzenie odbiorcy w błąd” – wyjaśnia dr hab. Dariusz Jemielniak, medioznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Może służyć różnym celom, np. propagandzie, manipulacji opinią publiczną lub dezinformacji.”
Ogólnopolskie wyróżnienie.
Projekt Jan Ryczko został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie edukacji medialnej w szkole. Inicjatywa nauczycielek z Trzebini jest doskonałym przykładem na to, jak w innowacyjny i angażujący sposób uczyć dzieci o zagrożeniach płynących z fake newsów. To cenna lekcja, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości, ucząc młodych ludzi odpowiedzialnego korzystania z internetu. A wielu ludzi czym tak naprawdę jest fake news, bo słowo to jest wielokrotnie mocno nadużywane i nie zrozumiane, nie tylko przez uczniów szkoły podstawowej.