Search
Close this search box.
reklama
reklama WYBORCZA

SZYBKI NEWS

Drastyczne podwyżki prądu i gazu od lipca. Połączenia autobusowe w Trzebini co 20 minut? Mrzonka Okoczuka? Alwernia z połączeniami autobusowymi z Krakowem
Drastyczne podwyżki prądu i gazu od lipca. Połączenia autobusowe w Trzebini co 20 minut? Mrzonka Okoczuka? Alwernia z połączeniami autobusowymi z Krakowem
reklama
Search
Close this search box.
Połączenia autobusowe w Trzebini co 20 minut? Mrzonka Okoczuka? Drastyczne podwyżki prądu i gazu od lipca. Alwernia z połączeniami autobusowymi z Krakowem.
Połączenia autobusowe w Trzebini co 20 minut? Mrzonka Okoczuka? Drastyczne podwyżki prądu i gazu od lipca. Alwernia z połączeniami autobusowymi z Krakowem.

Emil Krawczyk: Europejski standard w Samorządzie.

Nie odkrywamy koła na nowo, zmiany i inicjatywy, które chcemy wprowadzić w samorządzie to już dawno europejski standard — mówi Emil Krawczyk, kandydat do rady miasta w Trzebini. 

 

W ramach burzy mózgów komitet opracował 5 najważniejszych obszarów do realizacji „na wczoraj”, które — w opinii  Ku Przyszłości Trzebini — dotychczas władza lekceważyła. Kandydat na radnego Emil Krawczyk — inżynier budownictwa i inżynierii środowiska, skoncentrował się na kwestiach infrastrukturalnych.

 

Budowa drogi obwodowej pomiędzy Myślachowicami, a os. Widokowym, łącznik drogowy pomiędzy północną częścią sołectwa Młoszowa, a ul. Grunwaldzką na „Zbyszku”. Rozbudowa sieci kanalizacji i przede wszystkim obrona sierszańskiej oczyszczalni przed likwidacją. To główne plany na przyszłą kadencję do realizacji. – „Zakusy na likwidację oczyszczalni w Sierszy, mają wynikać z tego, że oczyszczalnia nie wykorzystuje w pełni swojej wydajności, a nie wykorzystuje, dlatego że część osiedli w Sierszy nie jest skanalizowana. To absurd, którego wymiar podnosi fakt, że są w Sierszy obszary, których mieszkańcy zmuszeni są do wykonywania przydomowych oczyszczalni ścieków, z uwagi na brak odbiornika ścieków, a jednocześnie znajdują się w obszarze zbiornika wód podziemnych, z którego wodociągi czerpią wodę użytkową” — poddaje pod pomysł Emil Krawczyk.

 

Przyszli radni widzą także potencjał budowy Parku Miejskiego z prawdziwego zdarzenia, na terenie byłych stawów przy ulicy Rybnej. To plan, o którym od lat mówiono, ale go nie realizowano. W ich zamyśle Park przy Rybnej wraz z Balatonem ma stanowić funkcjonalną całość, otwartą i bezpłatną. Skąd pieniądze na ten plan? Park miałby powstać, korzystając z najnowszych metod gospodarowania zielenią miejską i wodą deszczową, służąc jej retencji i ponownemu wykorzystaniu. Środki na ten zakres można pozyskać z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Z inicjatywy Burmistrza Okoczuka Rada przegłosowała niedawno pomysł wejścia „za złotówkę” dla mieszkańców Gminy, na podstawie ważnej Karty Trzebińskiej. Ku Przyszłości idzie o krok dalej.

 

– Zmienimy całkowicie formułę wykorzystania Balatonu. Z miejsca, gdzie prywatyzuje się zyski, a uspołecznia koszty, chcemy stworzyć miejsce ogólnodostępne i bezpłatne funkcjonujące w ramach Parku Miejskiego. Zasady prowadzenia działalności komercyjnej nad Balatonem powinny być jasne i transparentne. Chcemy wytyczyć przestrzeń komercyjną, którą podzielimy na parcele, których to najem będzie odbywał się w drodze otwartej licytacji — mówi Emil Krawczyk.

 

Radni chcą, aby obiekty komercyjne spełniały wymagane standardy wizualne. Nie potrzebujemy „Bangladeszu” nad Balatonem — dodaje Krawczyk. Dotychczasowe zasady najmu powinny być zweryfikowane, czy nie doszło do ich zawarcia z uwzględnieniem interesu Gminy. Wszelkie zyski z dzierżawy byłyby kierowane na utrzymanie porządku i bezpieczeństwa nad Balatonem. Park Rybna-Balaton będzie pod pieczą Gminy.

 

Razem Ku Przyszłości Trzebini stawia na transparentność, dialog i otwartość wokół inicjatyw, które mają wymiar czysto obywatelski oraz inwestycji infrastrukturalnych w Gminie. Sołectwa, zwłaszcza Piła Kościelecka, a także Płoki, czy Bolęcin to czarne punkty na mapie Związku Komunalnego. Chociaż Trzebinia ma najniższy współczynnik skanalizowania, to nie należy do czołówki inwestorów w tym obszarze.

 

– Priorytetem jest skanalizowanie Piły Kościeleckiej. To jej brak co roku paraliżuje kąpielisko Chechło. Inwestycje w zakresie skanalizowania całej Gminy będą rozłożone na całą kadencję — komentuje kandydat. Wsparcie może popłynąć ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które to finansuje nawet połowę kosztów inwestycji.

 

Skawina otrzymała ponad 28 mln złotych na realizację podobnego zadania, a cały koszt wyniósł ponad 55 mln. Wybudowano  32 kilometry kanalizacji oraz stacji uzdatniania wody, tym samym podłączając do sieci ponad 4 tysiące mieszkańców — podaje jako przykład Emil Krawczyk.

 

Przywróćmy transparentność wsparcia publicznego dla prywatnych inicjatyw, np. w wymiarze wsparcia klubów sportowych.

 

– Zamiast uznaniowych decyzji, oprzyjmy to o formułę jasnego i jawnego mechanizmu. Proponujemy Bon Sportowy, czyli wsparcie klubu za każdego aktywnego członka w jednakowym wymiarze. Alternatywną formułą jest :złotówka za złotówkę:. To oznacza, że złotówka gminnego wsparcia musi odpowiadać każdej złotówce pozyskanej przez klub od prywatnego sponsora. Chcemy zachęcić kluby do większej samodzielności.

 

Demografia i co dalej?

 

Emil Krawczyk uważa, że trendy w Polsce są nieubłagane, a do tego dochodzi jeszcze wewnętrzna imigracja ludzi młodych. Trzebinia musi zacząć wykorzystywać swoje położenie pomiędzy wielkimi aglomeracjami i zaoferować mieszkania osiągalne dla ludzi wchodzących w dorosłość. Chcemy stworzyć Trzebińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. TTBS mógłby otrzymywać wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę osiedli mieszkaniowych. Na ten przykład w Sosnowcu nakładem 16 mln złotych, tamtejszy TBS wybudował 8 bloków mieszkalnych na 88 lokali. Czynsz waha się między 500 a 700 złotych, w zależności od wielkości lokalu.  W Jaworznie powstaje 100 mieszkań za kwotę 36 mln złotych. Biorąc pod uwagę koszt budowy Manufaktury Trzebinia, było to do osiągnięcia przez Trzebinię już dawno.

0 0 Głosów
Jakość Artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan Adamczyk
Stefan Adamczyk
5 miesięcy temu

Podoba mi się ten program jest jasny,precyzyjny ale dodał bym obronę i przyszłość El.Siersza i wyłączenie ruchu transportu ciężkiego z centrum miasta.

Udostępnij :

reklama
Filip Lach

Filip Lach

1
0
Podziel się Swoją Opiniąx