Rewitalizacja Babic nabrała rozpędu.
Centrum przeszło metamorfozę i z dumą można powiedzieć, że wita w XXI wieku. Odnowione, zyskało miejsca parkingowe, skwer i plac pod wydarzenia kulturalne i religijne. W wygospodarowanym sektorze będą w przyszłości odbywały się odpusty, a także ważne okoliczności upamiętniające historię regionu i kraju. Również pawilon handlowy początkiem przyszłego roku przejdzie metamorfozę. Nie wszyscy jednak z aprobatą oceniają projekt. Sceptycy twierdzą, że jest zbyt toporny i mało nowoczesny, a także zarzucają brak zieleni. Z tymi zarzutami nie zgadza się wójta wsi. Czego jednak władza w Trzebini i Chrzanowie powinna się uczyć od Radosława Warzechy?
- W nowym pawilonie pozostaną 4 gminne punkty handlowe i 2 prywatne. Znalazło się miejsce pod przyszłą gastronomię.
- Powstanie serwerownia, toalety publiczne i kotłownia.
- Koszt modernizacji to ok. 3 mln złotych.
- Drugi etap rewitalizacji rozpocznie się początkiem 2021 roku.
- Szykuje się budowa obwodnicy Olszyn-Jankowic to koszt kilku milionów złotych .
- Trwa podłączanie mediów pod działki inwestycyjne w strefie gospodarczej.
- Strefa gospodarcza jest na ukończeniu. Na wiosnę budowa dwóch zakładów przemysłowych.
Plac Mogilnickiego w nowej odsłonie.
To był ostatni dzwonek na tak dużą inwestycję, zaznacza Wójt Babic. Zamiast rozpadających się bud, spójny architektonicznie pasaż handlowy. Wiele drzew dekoracyjnych i z pożytkiem dla pszczół, jak klony, lipy i wiśnie. Dwa funkcjonalne tarasy z małą architekturą przyjazną dzieciom i seniorom. Toalety publiczne i możliwość połączenia się z Wi-Fi. Do takiej wizji dojrzały Babice i taką wizję krystalizuje wójt Radosław Warzecha.
Przed nami ostatni etap, który rozpoczniemy początkiem roku. Pasaż handlowy przejdzie metamorfozę. Będzie przede wszystkim spójny architektonicznie, nowoczesny i dostosowany do nowych czasów. Do tej pory nie było nawet toalet w pawilonach handlowych. Teraz wchodzimy w XXI wiek — komentuje wójt.
Ponad 50 drzew miododajnych pojawiło się w obrębie placu. Będą pełniły nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim służyły pszczołom w ramach programu skierowanego do powiększania populacji tych owadów. Stare, rozpadające się pawilony handlowe, zamienią się w nowoczesny pasaż z ogólnodostępnymi szaletami. Całość prac potrwa najpóźniej do grudnia przyszłego roku.
Początkiem marca rozpoczną się prace modernizacyjne przy pawilonie. Klepisko, które w tej chwili pełni rolę parkingową, otrzyma trawę i częściowy taras. Dobudowany zostanie pawilon, w którym włodarz widziałby powstanie gastronomii, jednak to rynek i ostateczne potrzeby zweryfikują przeznaczenie, pod jaki rodzaj działalności będzie on oddany.
Radosław Warzecha nie ukrywa zadowolenia z porozumienia pomiędzy właścicielami dwóch boksów handlowych. Początkowo było to bardzo problematyczne, ponieważ obiekty są własnościowe. Wykluczające jest wciągnięcie ich w proces rewitalizacji na koszt gminy. Nie było wtedy jasne czy na taką inwestycje mogą sobie przedsiębiorcy pozwolić. Udało się osiągnąć konsensus dzięki, któremu powstanie pasaż z prawdziwego zdarzenia.
Dotychczasowi dzierżawcy deklarują chęć kontynuowania działalność. Nie ma w planie podnoszenia uchwałowo stawek czynszowych, jednak automatycznie pojawią się koszty stałe za ogrzewanie i przyłącze kanalizacyjne.
Strefa inwestycyjna gotowa do zabudowy i szereg nowych inwestycji.
Pomimo kryzysu wywołanego ogłoszeniem stanu pandemii, zainteresowanie strefą jest coraz większe. W tym roku gmina sprzedała dwie działki, Na wiosnę zostaną wbite łopaty pod budowę nowych zakładów. Jedna z firm zajmuje się produkcją materiałów ogniotrwałych i jest to działalność polsko-angielska, druga należy do lokalnych przedsiębiorców z Trzebini. Budowa wpłynie na większe zainteresowanie strefą.
W styczniu kolejnych 7 działek zostanie wystawionych na sprzedaż. Wójt zaznacza duże zainteresowanie, co przełoży się na większe wpływy w budżecie. A mowa o ponad 3,5 mln złotych dodatkowych środków.
Zainteresowanie przyrasta nasze oczekiwania — dodaje wójt.
Do końca marca zakończy się budowa pełnego układu drogowego wa strefie wraz z oświetleniem i odwodnieniem. Prace powinny ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Pieniądze na pewno przydadzą się na kolejne projekty gminie. Niebawem ruszy budowa obwodnicy Olszyn i Jankowic. Udział gminy jest na poziomie kilku milionów złotych. Przy szkole w Jankowicach wybudowana zostanie sala gimnastyczna. Modernizacja OSP w Rozkochowie także jest wpisana w plan inwestycyjny.
Podatkowe eldorado.
Gmina poczuła temat strefy aktywności gospodarczej dla generowania większych dochodów bieżących. Posiada przy tym całkiem przyzwoity poziom podatków, który wynosi połowę tego co narzuca ministerstwo. Tego brakuje w Trzebini, która ma najwyższy poziom podatków w powiecie. Radosław Warzecha nie myśli o radykalnej polityce podatkowej, jak wyjaśnia, po uchwale podatkowej przyjętej przez gminę, poziom podatków podniósł się jedynie o poziom inflacyjny.