Apel KOD w sprawie rezygnacji z Centrum Integracji Cudzoziemców w Małopolsce
„Z głębokim zaniepokojeniem przyjmujemy informacje o decyzji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego dotyczącej rezygnacji z realizacji projektu Centrów Integracji Cudzoziemców w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu”. Tak rozpoczyna się apel organizacji pozarządowych w sprawie rezygnacji z realizacji Centrów Integracji Cudzoziemców w Małopolsce. Apel opublikował KOD Małopolska w swoich mediach społecznościowych.
W dalszej części odezwy czytamy, że CIC miały służyć wsparciu dla cudzoziemców „oferując pomoc językową, prawną, psychologiczną oraz narzędzia integracji społecznej i zawodowej”. Projekt był finansowany ze środków europejskich.
Z przykrością obserwujemy również rosnącą falę dezinformacji, propagandy i fake newsów obecnych w przestrzeni publicznej, które prowadzą do eskalacji narracji antycudzoziemskiej.
Organizacje apelują o podanie przyczyn podjęcia tej decyzji oraz „przywrócenia dialogu i współpracy z organizacjami działającymi na rzecz integracji”.
Marszałek Województwa zawiesza program Centrum Integracji Cudzoziemców
Apel jest odpowiedzią na poniedziałkowe wystąpienie Marszałka Łukasza Smółki, który publicznie zapowiedział, że w województwie małopolskim Centra Imigracji Cudzoziemców nie powstaną.
Małopolska nie będzie brała udziału w naborze organizowanym przez MSWiA w ramach realizacji centrów integracji dla cudzoziemców
– zapowiedział Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Deklaracja Marszałka wywołała konsternację, gdyż w Krakowie i Oświęcimiu CIC już działają w ramach Zamiejscowego Zespołu Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Instytucja ta podlega Małopolskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu.
Centra Imigracji Cudzoziemców będą realizowane z unijnych środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) na lata 2025–2029, który został zatwierdzony przez Komisję Europejską 12 grudnia 2022 roku.